FÍHA?! – DÝHA!

Dýha je tenký list nebo pás dřeva. Používá se k výrobě povrchů nábytku a k výrobě překližky. Dýha, která netvoří povrch, se nazývá poddyžka.

Co je to dýha?

Druhy dýhy

Pro výrobu dýhy se používají tuzemské, ale i exotické dřeviny. Každý kousek dýhy je originální a nenapodobitelný. Nikde se tedy nestane, že by se sešly dvě stejné skříně, dveře, stolky. Kresba dřeva a jeho odstíny budou vždy, díky přírodní kresbě, originální.

Příklady českých dřevin:

  • dub, buk, jasan, javor, olše, třešeň, borovice, modřín.

Příklad exotických dřevin:

  • wenge, americký ořech, padouk, bubinga, zebrano, palisandr, iroko, mahagon a mnohé další.

Kde se můžeme s dýhou setkat?

Dýha je výjimečným materiálem, který ukazuje přirozenou krásu dřeva. Používá se všude tam, kde záleží na vzhledu a designu.

Možnosti využití:

Postup výroby dýhy

1. Výběr správného stromu

Prvním krokem je pečlivý výběr stromů – které musí splňovat určité požadavky, např. na zajímavý dekor dřeva, kvalitu, rozměry atd.

2. Očištění a napaření

Vlastní výroba dýhy začíná zkrácením kmenů a odstraněním kůry. Poté se opracované kmeny paří – nejčastěji v pařících jámách s vodou bez jakýchkoliv chemických látek. Paření dělá dřevo poddajnější a usnadňuje další práci s ním.

3. Krájení dýhy

Napařené kmeny dále putují ke strojům, na kterých se dřevo řeže na tenké plátky dvěma technikami – „krájením“ nebo „loupáním“.

4. Sušení a svázání

Poté následuje sušení vyrobených dýhovaných listů v sušícím stroji, který zároveň dýhu žehlí. Suché listy dýhy se upravují na potřebné velikosti a uspořádávají do svazků.

5. Sesazení dýhy

Tato část zpracování dýhy probíhá ve firmě Jan Ficek Dřevovýroba s.r.o.
Sesazení se provádí buď na podélném či příčném sesazovacím stroji, případně i ručně. U podélného sesazení, které je typické spíše pro výrobku nábytkářských a dveřních sesazenek, dochází k sesazení vždy dvou listů dýhy

6. Ořezávání dýhy

Po sesazení je na řadě poslední operace, a to ořezávání a tedy zarovnání tzv. schodů sesazenky. Okraje sesazenky se dále zpevňují tavným vláknem z důvodu ochrany proti poškození při manipulaci. Hotové sesazenky jsou připravené pro expedici, kde se stanou povrchovou úpravou pro dýhované dveře, nábytek atd.

Jak se k sobě dva listy dýhy upevňují?

Pomocí tavného vlákna na speciálních šicích strojích, které se nanáší na rubovou stranu dýh tzv. cikcak a listy dýhy k sobě pomyslně přišije. Nejmodernější technologií lepení – na hranu jednoho z listů se nanese lepidlo, a poté se k sobě oba listy dýhy k sobě sesadí. Už od pohledu tyto dva způsoby sesazení od sebe sami rozeznáte. Na rubové straně sesazenky – metoda tavného vlákna, jsou vidět spoje dýh. U sesazenky – metoda lepení, spoje vidět nejsou.

Rubová strana sesazenky při sesazování tavným vláknem

Rubová strana sesazenky při sesazování lepidlem

Fotogalerie druhů dýh

Vlastní výroba dýhy začíná zkrácením kmenů a odstraněním kůry. Poté se opracované kmeny paří – nejčastěji v pařících jámách s vodou bez jakýchkoliv chemických látek. Paření dělá dřevo poddajnější a usnadňuje další práci s ním.
Bubinga loupaná
Bříza
Buk
Bubinga krájená
Dub
Hruška
Javor americký
Javor evropský
Olše
Mahagon
Ořech saténový
Ořech
Padouk
Třešeň americká
Javorová kořenice
Zebrano
Afrormosia
Amazakoue
Cerejeira pyramida
Eben africký
Etimoe
Bříza kořenice
Kosipo
Makore
Movingui
Topolová kořenice
Sapelli
Thuya kořenice
Wenge
Tis
Borovice oregonská
Amboina kořenice
Jasan
Ořech evropský
Boire
Cedr
Aniegre
Ořech kořenice
Třešeň evropská
Modřín

Dýha v historii

3000 let před naším letopočtem

Na africkém kontinentě při ústí řeky Nilu se začíná poprvé v historii objevovat dýha. 

Jak se DÝHA vyráběla?

Řemeslníci ve Starém Egyptě uměli vyrobit za pomoci bronzových nožů listy dýhy o tloušťce asi dvou milimetrů a úspěšně je využívat na svém nábytku. 

Jak DÝHA vypadala?

Co se týká přesného zpracování – s dnešními dýhami se srovnávat nemohla. Řemeslně však byla velmi vkusně pojata a na daných prvcích ji kvalitně upevnili, proto se nám dochovala až do dnešních dní.

Na co se DÝHA používala? 

Dochovala se zejména na dýhovaném nábytku. Ten, ač nebyl mezi starověkým obyvatelstvem zpočátku rozšířen, postupem času nabýval ve společnosti na hodnotě a stal se následně symbolem bohatství a vznešenosti. Dýha se kombinovala také se slonovinou či masivním dřevem.

Proč zrovna DÝHA?

Dýha byla velmi preferovanou nejen pro svůj vzhled, ale i proto, že masivní dřeviny a dřevo obecně bylo nedostatkovým a tedy drahým zbožím. Egypťané si ho velmi vážili a snažili se jej proto v maximální možné míře využít. 

Jak se dostalo umění dýhařství do Evropy?

Díky zájmu středomořských civilizací o mořeplavectví a v rámci obchodu a pozdějšího stěhování národů se poznatky o dýze šířily do dalších oblastí, zejména pak do Starověkého Řecka a vyspělého Říma. Odtud si tento přírodní materiál našel cestu do středu Evropy – Francie. 

19. století

Od tohoto období se datují prví strojně vyráběné dýhy. Používání tohoto materiálu se pak masově rozšířilo nejen dále v architektuře, své využití našla dýha i jako designový prvek v interiéru vozidel, železničních vagónů nebo i parníků.

V nábytkářském průmyslu, při výrobě dveřních křídel a dalších předmětů denní potřeby je pak skutečně tisíciletími prověřeným materiálem, který nikdy nezklamal a pro své designové i technické vlastnosti nemůže být ničím nahrazen.

Nákupní košík